blogosfera · ksiązki · święta

5 książek o tematyce świątecznej

Coraz bliżej święta, coraz bliżej święta …
Wprawdzie nie ma jeszcze śniegowej pierzynki, ale witryny sklepowe już od kilku miesięcy atakują nas ozdobami i wszelkiego rodzaju dodatkami. Kalendarze adwentowe pokazują nam, że za chwilę, będziemy siadać do Wigilijnego stołu. Powoli przygotowujemy się do Świąt, w moim domu oprócz typowych przygotowań jest czas na czytanie książek o tematyce świątecznej i dzisiaj podam Wam kilka propozycji ze świątecznej biblioteki.

1. ,,Opowieść o Bożym Narodzeniu – Stephanie JeffsNa pierwszym miejscu pięknie ilustrowana opowieść o cudzie Bożego Narodzenia. Oto historia, która wydarzyła się dwa tysiące lat temu, oparta na Piśmie Świętym (fragmenty: Mt 1,18-25, 2,1-13 oraz Łk 1,26-38, 2,1-40) historia, która w przystępny dla dzieci sposób opowiada o narodzinach Jezusa i towarzyszącym im zdarzeniach. Znajdziemy w niej sceny z życia Świętej Rodziny począwszy od zwiastowania, poprzez wyprawę do Betlejem i poszukiwanie miejsca na nocleg, narodziny Jezusa, objawienie dobrej nowiny pasterzom i ich wizytę w stajence, pojawienie się nowej gwiazdy na niebie, ofiarowanie Jezusa w świątyni, odwiedziny trzech mędrców oraz ucieczkę do Egiptu.
2. ,,Chłopiec zwany Gwiazdką”Matt Haig
Uwierz w niemożliwe! Oto prawdziwa historia Świętego Mikołaja. Jeśli jesteś jedną z tych osób, które sądzą, że rzeczy niemożliwe nie istnieją, natychmiast odłóż te książkę. Są w niej bowiem wyłącznie rzeczy magiczne i niemożliwe. Jesteś wciąż z nami? To dobrze. (Elfy byłyby z ciebie dumne.) W takim razie zaczynajmy…
Skąd wziął się Święty Mikołaj? Jak doszło do tego, że człowiekowi udało się zaprzyjaźnić i zamieszkać z elfami? No i kto wymyślił, by wszystkie dzieci z całego świata w święta Bożego Narodzenia dostawały prezenty? Jeśli jesteś ciekawy (wiem, że jesteś – wszyscy jesteśmy!), wyrusz z nai w tę fascynującą, świąteczną podróż.
3.Historia ze Świętym Mikołajem i mlecznymi zębami Katarzyny Szczepańskiej-Kowalczuk
Święty Mikołaj ma wielki problem – zaginął jego renifer i nie wiadomo, czy prezenty trafią do dzieci na czas. Czy dwie rezolutne dziewczynki, Zula i Franciszka, potrafią mu pomóc? Czy uda im się odszukać dużą, niesforną zgubę? To wyzwanie jest trudne i dziewczynki na drodze do celu muszą pokonać wiele perypetii.
Książka zaprasza do wspólnego poszukiwania renifera Świętego Mikołaja wśród krętych uliczek starego Krakowa.
4. Opowiadania bożonarodzeniowe – praca zbiorcza
Propozycja dla starszych dzieci to zbór najpiękniejszych i najciekawszych opowiadań związanych z zimą i świętami bożego Narodzenia autorstwa klasyków literatury pięknej – Andersena, Bułhakowa, Londona, Puszkina czy Tołstoja. Znajdziemy wśród nich zarówno nowele znane, jak „Dziewczynk z zapałkami”, ale też i takie, które dotąd ukazywały się w Polsce rzadko lub nie ukazywały się w ogóle – na przykład „Ślady” Karela Capka, „Święta noc” Adalberta Stiftera czy „Zamieć ” Aleksandra Puszkina.5. Polskie obrzędy i zwyczaje Doroczne – Barbara OgrodowskaJest to nieco inna książka,bo prezentuje tradycyjne święta i polskie obrzędy doroczne ułożone chronologicznie w czterech głównych rozdziałach odpowiadających porom roku: zima, wiosna, lato, jesień.
Na kartach tej książki znajdziemy informacje o towarzyszących zwyczajom i obrzędom wierzeniach, legendach, wróżbach, przysłowiach, porzekadłach i anegdotach, pozna bliżej typowe, oryginalne akcesoria świąteczne i obrzędowe. Autorka pokazuje zarówno wielkie bogactwo i różnorodność, jak i trwałość oraz ciągłość polskich tradycji, które warto pielęgnować i – zgodnie z przesłaniem całej serii – ocalić od zapomnienia. W poszczególnych rozdziałach znajdują się także towarzyszące obrzędom wierzenia, podania, wróżby, przysłowia, tradycyjne polskie potrawy, fragmenty kolęd lub innych pieśni obrzędowych. Właśnie dzięki takim tytułom, możemy odczuwać jeszcze intensywniej świąteczny klimat. W księgarniach i bibliotekach znajdziemy setki świątecznych pozycji dostosowanych do wieku i oczekiwań czytelnika.Mam nadzieję, że jakaś z moich propozycji przypadła Wam do gustu. A może macie swoje ulubione świąteczne książki? koniecznie dajcie znać w komentarzu.


Wpis powstał w ramach projektu „Wspólne blogowanie przy choince”  organizowanym przez  Oli Loli New Life. To już trzecia moja edycja i mam nadzieję, że będą kolejne.
2017  6 grudnia – Kim był / jest Święty Mikołaj ?
2016 – zamknij drzwi na klucz, bo jeszcze ktoś przyjdzie …

9 thoughts on “5 książek o tematyce świątecznej

  1. Wspaniałe propozycje.
    Nie znam żadnej z tych książek,ale dziękuję za super recenzję, teraz wiem po co sięgnąć.

  2. Przeczytałam wiele książek o tematyce świątecznej, ale żadnej z tych nie znam ;(
    Uwielbiam Opowieść Wigilijną ( Karol Dickens) – to mój klasyk Bożonarodzeniowy

    1. Książek o tematyce świątecznej wbrew pozorom jest bardzo dużo, cieszę się, że mogłam pokazać coś nowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.