blogosfera · DIY · święta

Kartki świąteczne – zrób to sam – DIY

Mam przyjemność brać udział projekcie „Wspólne blogowanie przy choince”  organizowanym przez  Oli Loli New Life. To już czwarta moja edycja i mam nadzieję, że będą kolejne.
2018 – 5 książek o tematyce świątecznej
2017  – 6 grudnia – Kim był / jest Święty Mikołaj ?
2016 – zamknij drzwi na klucz, bo jeszcze ktoś przyjdzie …

W tym roku niestety czasu przed świętami coraz mniej, dlatego przypominam wpis sprzed dwóch lat.

Kartki świąteczne to symbol mojego dzieciństwa. W moim domu na początku grudnia, gdy rozpoczynały się przygotowania do świąt, szłam ze swoją Mamą na pocztę lub do kiosku i wspólnie wybierałyśmy kartki pocztowe, które później razem wypisywałyśmy. Następnie wizyta na poczcie, by zakupić znaczki, a później śliniąc je językiem nakleić na kopertę. Tak tak wiem, to obrzydliwe, ale kiedyś to było normalne 🙂 i nikogo nie dziwiło. Mało tego wszyscy tak robili.
W dzisiejszych czasach popularniejsze stają się wiadomości multimedialne, głównie ze względu na wygodę i brak czasu by stać w kolejkach. Pojawiła się nawet możliwość wysyłki takiej kartki bez wychodzenia z domu, by ułatwić nam życie.
Dzisiaj pokarzę Wam jak powstawały moje kartki DIY, może kogoś zainspiruję do stworzenia swoich pocztówek i kartek.

Wzór 1.
Wybrałam zielony blok techniczny, ale może to być zwykły papier kolorowy, zależało mi by był sztywniejszy. Wycinamy traper, który docelowo stanie się naszą choinką.Następnie składamy go w paski ok 1 cm, tak by powstała harmonijka.Używając dziurkacza robimy na środku dziurkę, do której włożymy patyk. U nas to kawałek gałązki, ale może to być patyk po lodach czy coś innego co będzie mogło stać się pniem.Przy użyciu kleju na gorąco (może być też Magic) przyklejamy ozdoby do naszej choinki, u nas były to cekiny , a anielskie włosie powstało z kleju. Do wykończenia można użyć bibuły czy kolorowego konfetti, brokatu – ogranicza Was tylko wyobraźnia i dostępne materiały. Efekt końcowy jest przestrzenny i zaskoczy obdarowaną osobę.Wzór 2.
Na żółtym lub złotym papierze rysujemy gwiazdę, moja ma pięć ramion, a w następnym kroku dorysowujemy „skrzydełka”, takie jak w szkole robiąc bryły na matematykę 😉 to były czasy .

i wspomniane skrzydełka razem z gwiazdką wycinamy 🙂
Składamy na pół gwiazdkę w każdym wierzchołku , dla ułatwienia można narysować linie.Po zgięciu nasza gwiazdka wygląda tak.  By łatwiej się trzymała skrzydełka dodatkowo skleiłam od wewnątrz.
Sama w sobie może być ozdobą na choinkę lub do udekorowania domu.
  Na potrzeby wysyłki pocztą na środku umieściłam koralik, który będzie gwarantował, a przynajmniej tak mi się wydaje, że moja gwiazdka nie wgniecie się dzięki temu. Wzór 3.
Ten wzór jest najbardziej EKO, będziemy potrzebowali gałązek , patyczków, o różnej długości.

Przycinamy je tak by każdy kolejny patyk był nieco krótszy od poprzedniego, dzięi temu uzyskamy naszą eko-choinkęPatyczki przyklejamy klejem na gorąco, można je ozdobić w dowolny sposób. Tym razem postawiłam na naturalność i minimalizm. Na czubku umieściłam jedynie gwiazdkę.
Moje kartki są gotowe do wysyłki i mogą trafić na pocztę. Kartki bez problemu stworzycie sami lub ze swoimi pociechami. W zależności od ich wieku możecie dostosować rodzaj kartek do ich możliwości. Wspólnie spędzicie ten przedświąteczny czas, a przy okazji sprawicie przyjemność swoim bliskim.

Wolicie wersje hand made czy raczej wersje komercyjne dostępne w sklepach?
Lubicie dostawać kartki z życzeniami?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.