Przyszło nam żyć w czasach, gdy brak obecności czasami nadrabiamy prezentami, brak rozmów – wymówkami. Szukamy bliskość, na oślep szukając zrozumienia, czasami coś niepozornego może zmienić nasze życie. Gra Pytaki nie rozwiąże Twoich problemów, ale pozwoli sprowokować rozmowy, które od dawna powinny zostać przeprowadzone, pozwoli lepiej zrozumieć drugą osobę. Zaryzykuj … nic nie tracisz a możesz wiele zyskać.
W naszej rodzinie bardzo dużo rozmawiamy, czasami śmieją się, że nawet za dużo, ale tak mamy. Uczono mnie od zawsze, że najgorsza prawda jest lepsza niż najpiękniejsze kłamstwo. Staram się pokazywać Karolowi, że może ze wszystkim do mnie przyjść i nie tworzymy tematów Tabu. Rozmawiamy i słuchamy się. Okazało się, że mimo to jest jeszcze wiele tematów do przegadania.
Pudełko zawiera:
* 96 żetonów z pytaniami
* 6 kart uczuć
* zapamiętnik ( pozwala zapisać ważne informacje)
* płócienny woreczek
* pionek
* kostka uczuć
* tradycyjna kostka
* ołówek
Dodatkowo w pudełku znajdujemy list od Wydawcy gry z życzeniami wielu wzruszeń i radości. Ku mojemu zaskoczeniu do gry jest dołączony poradnik, który nie jest częścią gry, ale pozwala poznać tzw. błędy komunikacyjne, które często popełniamy zupełnie nieświadomie. Podkreśla jak ważne są relacje z bliskimi i zachęca do poszukiwani dobrych rozwiązań.
Omówmy sobie poszczególne elementy.
Kostka uczuć, jak i karty uczuć pozwalają Wam nazwać emocje towarzyszące pewnym wydarzeniom czy sytuacjom. Poszczególne buźki są podzielone na dwie grupy niebieskie i czerwone. Jak zaznacza Wydawca pamiętajmy „nie ma złych uczuć: dobrych czy złych, pozytywnych czy negatywnych. Nie można ich oceniać” Czerwone to te trudne do przeżywania, a niebieskie to te łatwiejsze do przeżywania, inaczej mówiąc przyjemne w odczuwaniu i nieprzyjemne w odczuwaniu.
Żetony są wykonane z bardzo dobrej jakości materiału ( przypomina mi grubą sztywną tekturę), co pozwoli Wam przez długi czas cieszyć się grą. Żetony zawierają pytania, jak również polecenia.
Przebieg gry
Po pierwsze nie ma w niej rywalizacji, chyba że głód wiedzy o bliskich. Tak dobrze czytacie, gra bez elementów rywalizacji, to jest możliwe. Na początku wrzuciliśmy wszystkie żetony do płóciennego woreczka i losowaliśmy swoje żetony. Każdy miał chwilę na zastanowienie i odpowiedź. Dodatkowo jeśli jakieś pytanie nie odpowiada nam możemy je wymienić. Gra trwa tak długo jak jej uczestnicy mają na to ochotę. Autorzy gry proponują nam różne wersje rozgrywek, dzięki czemu, możemy je idealnie dopasować do naszych potrzeb. Dzięki kostce i drewnianemu pionkowi możemy stworzyć coś na wzór gry planszowej. A jeśli chcemy porozmawiać o uczuciach i emocjach, np. w trudnych sytuacjach życiowych, możemy użyć tylko tych żetonów , które odnoszą się do rzutów kostką uczuć.
Całość łatwo spakujemy w dołączony do gry woreczek.
Dla kogo jest gra :
dla osób w każdym wieku , wprawdzie minimalny wiek podany przez wydawcę to 4 lata , ale jak wiemy możemy rozmawiać o emocjach z dziećmi już od najmłodszych lat. Doskonale sprawdzi się zarówno podczas spotkań rodzinnych, jak i towarzyskich ze znajomymi ( wtedy odpowiednio dobieramy żetony ).
Podsumowując
Pytaki to niezwykła gra rodzinna, która pozwoli Wam przyjemnie spędzić czas i porozmawiać na tematy, które czasami mogą wydawać się zbyt błahe czy nieistotne. Pozwala wyjaśnić nieporozumienia i poznać lepiej drugą osobę.
My dużo rozmawiamy, jednak najczęściej skupiamy się na bieżących sprawach , a gra przez swoje pytania pozwoliła nam cofnąć się do wydarzeń z naszego dzieciństwa i czasami skrywanych emocji. Pytaki to niesamowita podróż wewnątrz siebie, pozwala pogłębić relacje z najbliższymi.
Przyznam się , że ku mojemu zaskoczeniu okazało się, między innymi że ulubiony deser jednego z uczestników to nie jest karpatka, tylko rurki z kremem. Niby drobiazg , bo karpatkę dalej pochłania w każdej ilości, a jednak pokazał mi, że rozmów nigdy dość 🙂
O emocjach możecie poczytać też we wcześniejszym wpisie TUTAJ.
Znamy tą grę bardzo dobrze. Świetnie się w nią gra całą rodziną.
Zapowiada się sympatyczna gra, dobry pomysł na wspólne spędzenie czasu całej rodzinki. 🙂