dzieci · gry · ksiązki · wspólny czas

Opowiedz mi, Babciu,Dziadku … – Jak to wtedy było ?

Dzień Babci i Dziadzia to okazja do przygotowania nietuzinkowych prezentów . Zamiast biec do sklepu po czekoladki i kwiaty, postarajmy się przygotować coś własnoręcznie, kilka inspiracji pojawiło się rok temu TUTAJ. Najlepsze prezenty to te prosto z serca, idealnie dopasowane do obdarowywanej osoby.
Dla rodziców najpiękniejszym bukietem jest, kwiatek zerwany przy drodze i wręczony ze słowami „Dla Ciebie Mamusiu/Tatusiu”. Karol ma już prawie 8 lat, a zawsze rozczulałam się w takich sytuacjach. Podobnie jest z moimi rodzicami, również uwielbiają taką dziecięcą spontaniczność.
Kiedyś gdy w domach telewizor był luksusem, na który nie każdy mógł sobie pozwolić, spotykano się i rozmawiano. Brzmi banalnie , ale jak bardzo jest nam potrzebne w XXI wieku. W dzisiejszych czasach, kiedy dzień jest zbyt krótki, ciągle gdzieś pędzimy, a zegarek jakby szybciej odmierza czas, najlepszym prezentem jest nasz wspólnie spędzony czas, rozmowa i zainteresowanie drugą osobą.
Chcecie poznać opowieści rodzinne, których jeszcze nigdy nie słyszeliście?
Zachować je w pamięci?
Ciekawią Was rodzinne wspomnienia?
Gra „Jak to wtedy było ? ” zachęca do opowiadania historii, to niewyczerpane źródło rodzinnych przeżyć .
Gra przeznaczona jest dla 2 lub więcej osób, jednak nie muszą to być jedynie członkowie rodziny, ten czas ma nas zbliżyć i przypomnieć historie, które powoli odchodziły w zapomnienie. Czasami nieświadomie zapominamy o wydarzeniach dla nas ważnych, które nas ukształtowały. Oglądając zdjęcia na kartach przypominamy sobie o szczegółach i detalach naszych wspomnień.
Gra, która łączy pokolenia
Przybliżony czas rozgrywki to od 60 do 120 minut.
Pudełko zawiera w planszę, zestaw 12 drewnianych pionków oraz dwa zestawy kart: karty z obrazkami retro oraz karty z pytaniami ( osobiste i przechodnie)Zasady gry są proste mamy dwa etapy
1. Opowiadanie historii
2. Opowiadanie na pytania

Nie chodzi o rywalizację i wygraną, a o wspólne spędzenie czasu. Dzięki tej grze usłyszymy historie, które wydarzyły się w naszej rodzinie, pozwolą nam poznać i lepiej zrozumieć wspólne relacje. Czasami złapiecie się na dopowiadaniu historii innej osoby. Dodatkowym atutem tej gry jest nauka słuchania, usłyszane opowieści z pewnością pozostaną w Waszej pamięci na długi czas.

Dla miłośników typowych planszówek, mamy też wariant z elementami rywalizacji, gdzie każda poprawna odpowiedź przybliża nas do mety. Jeżeli któraś z zasad gry nie będzie Wam odpowiadać, można ją zmienić według własnego uznania, tak by było dobrze i miło się grało.

Bardzo ważne jest dla mnie objaśnienie zasad gry. Nienawidzę sytuacji, kiedy zamiast grać zastanawiam się o co w tym wszystkim chodzi, a instrukcja przypomina kieszonkowe wydanie encyklopedii. Dlatego tu tak bardzo zachwyciła mnie instrukcja, która jest krótka, czytelna i zrozumiała. Co sprawia, że wyjaśnienie zasad i przebiegu rozgrywki nie będzie dla nikogo trudne. Cała gra jest bardzo ładnie wydana, a jej elementy są bardzo dobrej jakości, dzięki czemu posłuży nam przez długi czas.
Na stronie Moi Dziadkowie znajdziemy też kilka innych propozycji na wyjątkowy prezent. Albumy „Opowiedz mi, Babciu” i „Opowiedz mi, Dziadku” to dwie książki, dzięki którym wspólnie z obdarowanymi , również spędzicie czas na rozmowach i wspomnieniach. Otwierając tom,  zobaczymy wpis :
„Kochana Babciu, (Kochany Dziadku)
Książka, którą trzymasz w dłoniach , jest właściwie prezentem od Ciebie dla nas. Znajdziesz w niej pytania, które mają pomóc uporządkować Twoje wspomnienia i je zachować… a że będzie to historia, kogoś kogo bardzo kochamy, to będzie dla nas rzecz bezcenna! ” Kolejne strona to drzewo genealogiczne, od którego rozpoczynamy przygodę ze wspomnieniami. Album ma wiele miejsca na notatki i zdjęcia. Ozdobiony jest cytatami i ciekawostkami z dawnych lat.

Macie już przygotowane prezenty ?
Pamiętajmy, że nasi bliscy potrzebują miłości i naszego czasu, a każda z tych pozycji pozwoli Wam ten czas spędzić w wyjątkowy sposób.

2 thoughts on “Opowiedz mi, Babciu,Dziadku … – Jak to wtedy było ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.