dzieci · ksiązki

Jak zrozumieć Chrumaka i wejść do świata tych, którzy myślą inaczej – Elżbieta Jodko-Kula

Świat dzieci jest pełen tajemnic, leków, wątpliwości i strachu. Książka pokazuje w jaki sposób możemy pomóc dzieciom rozwiązać ich problemy, ukazuje świat dzieci z zespołem Aspargera, ale śmiało można odnieść to do wszystkich dzieci.

Główny bohater wprowadza czytelnika do swojego świata. Pełnego tajemnic, ale i strachów oraz wątpliwości, które cicho proszą, by z troską je obłaskawić. Osobliwego, ale bliskiego każdemu… Świata oglądanego oczami osoby z zespołem Aspargera. To historie autentyczne jak dziecięce problemy. Powstałe dzięki wieloletniej współpracy autorki z dziećmi, inspirowane przez nie i recenzowane przez ich mamy. Kierowane zarówno do rodziców, terapeutów, jak i uczniów ze spektrum autyzmu, a także ich rówieśników. „Jak zrozumieć Chrumaka…” to zbiór opowiadań, które powstały , dzięki pracy z dziećmi z zaburzeniami podczas zajęć i wielu godzin rozmów, autorce udało się nakreślić postać głównego bohater i jego postrzegania świata. Zaskoczeniem jest brak imienia naszego Chłopca, dzięki temu czytelnik może się bardziej z nim utożsamiać.

Nie jestem specjalistą w dziedzinie zaburzeń autystycznych, jednak jako rodzic wiem, że problemy tego Chłopca są podobne do tych, z którymi boryka się mój syn i jego rówieśnicy. Dzieci postrzegają świat inaczej niż my, niekiedy potrzebują wskazówek w jakim kierunku powinny zmierzać

Doskonałym uzupełnieniem książki jest zestaw ćwiczeń, które pozwalają na uporządkowanie i podsumowanie historii Chłopca i odnalezienie podobnych we własnym życiu. Wiele pytań i zadań do przegadania z dzieckiem. Wspólna rozmowa pozwoli zrozumieć dziecku siebie i otaczający je świata.

Jak już pewnie wiecie, przykładam dużą uwagę do ilustracji, muszą być przyjemne dla oka i tak jest w tym przypadku . Autorką rysunków jest Elżbieta Moyski.

Podsumowując uważam, że każdy rodzic powinien przeczytać z dzieckiem tę książkę. Często boimy się nieznanego, a tutaj poznajemy świat oczami osoby z zaburzeniami. Warto otworzyć się na nowe i starać się zrozumieć. Uczmy dzieci tolerancji i akceptacji dla odmienności, wszak każdy z nas jest inny. Różnimy się i to sprawia, że jesteśmy wyjątkowi.

Dziękuję Wydawnictwu Skrzat za egzemplarz książki i śmiało mogę napisać, że kolejna wartościowa książka wśród ich publikacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.