ksiązki

Cichoborek – Urszula Stokłosa

Książka urzekła mnie swoją okładką. Niektórzy twierdzą, że nie ocenia się książki po okładce, a ja lubię czytać książki z ciekawymi grafikami. Często na pierwszymi miejscu jest okładka i forma wydania, a w drugiej kolejności jest dopiero tematyka. Tak było i w tym przypadku. Okładka mnie zauroczyła, ma w sobie coś co zachęcało do lektury.
Tematyka daleka on mojej ulubionej, mimo to dałam jej szansę i …

Jak pisze autorka „Nie ma na mapie Polski miejscowości o nawie Cichoborek. Przynajmniej nic mi o tym nie wiadomo. Ale – paradoksalnie – takich  miejsc jest w Polsce, Europie, na świecie dużo. Mógłby być miejscem, w którym się urodziłam, albo wsią mojej babci. Widziałam Cichoborek nad polskim morzem, w ukraińskiej podkarpackiej wiosce, w rumuńskich pipidówkach. Mógłby być nawet osadą w borneańskiej dżungli. Takie miejsca mnie fascynują.”

Fascynację czuje się w czasie czytania, autorka na początkowych stronach umieszcza bardzo wiele informacji, szczegółów, opisów, które zniechęciły mnie do dalszego czytania, ale łatwo się nie poddaję i czytałam dalej. Książka w błyskotliwy i chwilami zabawny sposób opisuje smutne życie mieszkańców Cichoborka. Wszyscy mają od razu swoje naznaczone miejsce: rodzą się i umierają zamknięci w schematy. Plotkują, zdradzają, a i tak wszyscy spotkają się w każdą niedzielę na mszy w kościele. Godzą się ze swym losem, choć wiedzą, że nie tak powinno ono wyglądać, w myśl zasady ” powtarzane kłamstwo staje się prawdą”

Książka na pewno skłania do refleksji.  Nie łudźmy się, że takie życie to głównie małe wioski i miasteczka, otóż NIE. Rozejrzyjmy się, obok nas żyje niejedna Pani Maryla, która przesiaduje w oknie i żyje życiem innych. Pani Jadzia typowa plotkara. Mania pragnąca prawdziwej miłości, zraniony przez byłą żonę Paweł. Plotki, rodzinne dramaty, zdrady są wokół nas, zdarzają się w każdej części świata. To od nas zależy czy będziemy żyć jak chcą inni czy żyć swoim szczęśliwym życiem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *