akcja społeczna · mama · pogaduchy

kiedy wszyscy śpią … zło nie śpi

Zapada wieczór ulice robią się puste, wszyscy wracają do swoich domów i rodzin. Czas na relaks i odpoczynek, niestety kiedy wszyscy idą spać, w Twoim bloku lub tuż obok ciebie ktoś pada ofiarą przemocy.
Najgorszej przemocy-przemocy domowej z rąk bliskiej mu osoby.
Osoby, którą kocha nad życie i powinna być dla niego wsparciem, a staje się katem.

„Według Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości co rok przemocy fizycznej i seksualnej doświadcza od 700 tys. do 1 mln Polek. W wyniku przemocy w polskich domach złych ginie rocznie około 150 z nich. Sześć na siedem z nich skatowali byli albo obecni partnerzy.”

NIE BĄDŹ OBOJĘTNY !!!! REAGUJ !!!!
635498588627659914

W wiadomościach bez przerwy słyszymy: Mąż skatował żonę, matka udusiła dziecko, syn zabił rodziców.
A ja się pytam gdzie wtedy były odpowiednie organy? gdzie byli sąsiedzi? czemu nikt nie reagował?
Przemoc nie pojawia się nagle. To narasta z każdym dniem. Zaczyna się od drobnej sprzeczki, padają obraźliwe słowa, pierwsze popchnięcia, drobne siniaki, rzadko kiedy jest to od razu napad furii i ciężkie pobicie. Po czasie kłótnie stają się bardziej gwałtowne i nawet, gdy dochodzi do pobicia, sprawca doskonale manipuluje ofiarą. Udaje skruchę i wmawia, że to była też jej wina. Ofiara w końcu zaczyna w to wierzyć, nawet uważa, że tak musi być. Z każdym dniem jest coraz gorzej….

wilkowyje
Żyjemy w świecie, którym rządzą stereotypy.
Przemoc domowa występuje tylko w biednych rodzinach, gdzie nadużywany jest alkohol. Alkoholicy siedzą pod sklepem i piją tanie wino, a potem zataczają się wracając do domu. Pan dyrektor nie bije swojej żony, przecież jest wykształcony, a do tego taki przystojny i szarmancki. Kłócą się jak każdy. Mocne charaktery, ale godzą się też głośno.
Alkoholik? przecież on kupuje tylko gin, whisky i stać ich na wiele. Prędzej alkoholikiem jest ten student co mieszka nad nami-studenci zawsze nadużywają alkoholu. Sąsiadka jest ładna i wykształcona, taka kobieta nie może być ofiarą przemocy domowej, jest za ładna, za mądra. Ona mogłaby mieć każdego. Gdyby się nad nią znęcał nie byłaby z nim. Jesteśmy wstanie wytłumaczyć sobie te krzyki i wrzaski. Byle tylko nie wtrącać się w życie innych. By nie mieć kłopotów. A tymczasem tuż obok kolejny raz dochodzi do kłótni, ale tym razem głośniejszej ona krzyczy  „to boli – zostaw”, a on „ty dziwko zawsze mnie zdradzałaś, jesteś zwykłą szmatą”.  Myślisz sobie zdradziła go i teraz ma za swoje.Muszą to sobie wyjaśnić. Krzyki są coraz głośniejsze- dziwisz się maja przecież małe dzieci. Hmmm pewnie pojechały do dziadków. Nagle zapada CISZA. Nagle pojawia się niepokój czy na pewno wszystko jest ok ? słyszysz kroki tzn. jest ok. Poszli po rozum do głowy, w końcu nie cały blok musi żyć ich życiem.
Mijają tygodnie nie widujesz sąsiadów, żyjesz swoim życiem. Przecież gdyby coś się działo ona sama zadzwoniłaby po policję. I nagle czytasz w wiadomościach : mąż zabił żonę. Nic nowego, ale zaraz to wasz blok. Ta cisza to był koniec. Jej koniec. Zazdrosny mąż, wypił kilka drinków i nie wytrzymał tej niepewności. A ona tylko szykowała przyjęcie niespodziankę na ich rocznicę poznania się w nadziei,że teraz przypomni sobie, że kiedyś było miło.
z14895046qMogę wyliczać tak w nieskończoność podobne sytuacje. To dzieje się niestety codziennie o każdej porze dnia i nocy. Media zasypują nas takimi informacjami, ale możemy to zmienić.
Kiedy słyszysz krzyk i wołanie o pomoc –REAGUJ
Kiedy widzisz dorosłych bijących się – REAGUJ
Kiedy widzisz, że ktoś bije dziecko – REAGUJ
Kiedy widzisz coś niepokojącego lub dziwnego-REAGUJ

Wydawało mi się, że takie sytuacje zdarzają się tylko w filmach, zawsze byłam pewna, że nie można w imię miłości krzywdzić bliskiej nam osoby. Tak zostałam wychowana. Niestety życie weryfikuje nasze zachowania i poglądy.
Dzisiaj wiem, że ktoś Wam bliski w zaciszu domowym est katem dla swoich bliskich.
Nigdy nie wiemy co się może stać i jak się wtedy zachowamy.
Dlatego nie pozostawajmy obojętni.
Sprzeciwiajmy się i REAGUJMY.
stop-przemocy
STOP PRZEMOCY DOMOWEJ !!!!!!!

 

Zdjęcia znalezione w sieci:KLIK,KLIK, KLIK

7 thoughts on “kiedy wszyscy śpią … zło nie śpi

  1. Mocny wpis. Ale bardzo potrzebny.
    Żyjemy w społeczeństwie, które widząc w kolejce do kasy kobietę w ciąży odwraca wzrok. Które widząc mamę karmiącą piersią w miejscu publicznym krytykuje i obgaduje. W społeczeństwie, które bardziej niż losem drugiego człowieka interesuje się jego wypłatą i majątkiem. Ludzie wolą siedzieć cicho i tylko pod nosem obgadują jeden drugiego. Mieszkałam w bloku i wiem jak wyraźnie słychać wszystkie podniesione głosy w mieszkaniach obok. Wiem, jak to jest żyć ściana w ścianę z rodziną z problemami. Wiem, jak mało ludzi interesuje się ich losem. Trzeba pomagać. Bo może tacy ludzie nie mogą liczyć na nikogo innego.

    1. wiem, że nie jest łatwo reagować, ale jeśli my nie zareagujemy w końcu może być za późno. A niestety czasu nie da się cofnąć.

  2. Ja zawsze reaguje, bo wiem jak to jest żyć w takiej rodzinie. Na szczęście dla mnie to już historia. Chciałabym by świat był inny, ale niestety nie zmieni się, jeśli to my ludzie nie zaczniemy o to zabiegać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.