Pola główna bohaterka, przeprowadza się z Warszawy do maleńkiego Brzegu nad Odrą. Jej tata zostaje w stolicy, a mama zaczyna pracę w nowy mieście i zabiera dziewczynkę ze sobą. W nowym miejscu Pola czuje się nieswojo, jest zagubiona i bardzo tęskni za swoim dawnym życiem.
Czy Pola zadomowi się w nowym miejscu? Czym zajmują się artyści? I co to znaczy „być stąd”?
W spokojnym Brzegu nagłe poruszenie: Julek i Martyna zastanawiają się, kim jest dziewczynka, która zamieszkała obok. Dlaczego nie reaguje na zaczepki i nie chce wyjść na podwórko?
Wkrótce nadchodzi rok szkolny i Pola musi się zmierzyć z zainteresowaniem, które wzbudza. Postanawia, że z nikim się nie zaprzyjaźni, ale …

Niestety Pola rzeczywiście będzie miała kłopoty z klimatyzacją,w szkole pada ofiara prześladowań ze strony jednej koleżanek z klasy. Dziewczynka wstydzi się wyznać ten sekret …
Jak rozwinie się ta sytuacja? Czy znajdzie pomoc ?

Autorka Magdalena Zarębska porusza trudne tematy dyskryminacji w szkole wśród dzieci. Prostym językiem opowiada również o odkrywaniu przyjaźni,ale i akceptacji samej siebie. Książka ilustrowana przez Elżbietę Moyski i tu niestety mam małe zastrzeżenie.
Ilustracje wprawdzie są starannie wykonane , ale bohaterowie wyglądają tak samo jak w innych książkach jakie ilustrowała ta Pani, mi jako wzrokowcowi to bardzo przeszkadzało, bo siłą rzeczy podświadomie porównywałam bohaterów z różnych książek,doszukiwała się podobieństw. Gdyby książki były jednego autora to co innego, a to są zupełnie inne historie i bohaterowie.
Książka sama w sobie jest warta polecenia i ucieszy młodego czytelnika.
Duża czcionka pozwoli na samodzielne czytanie dzieciom w wieku ok 9 lat.
Polecam.