dzieci · lato w mieście · wspólny czas · wydarzenia

Zamknij oczy! – wystawa dla dzieci

Przyszedł maj i pożegnaliśmy chorowanie, więc pora wrócić do bywania 🙂 Podobnie jak w ubiegłym roku wracam do  serii wpisów o wydarzeniach dla dzieci – lato w mieście.

Od tygodnia w Galerii Labirynt można oglądać wystawę skierowaną do dzieci, wszystkie prace powstały specjalnie na wystawę Zamknij oczy!
Zamknięcie oczu ma przenieść młodych zwiedzających do świata wyobraźni. Tą niesamowitą podróż po sferze marzeń odbędą dzięki wyjątkowym pracom, które odbierać i odczuwać można wszystkimi zmysłami. Swoje realizacje przedstawią Basia Bańda i Tomasz Relewicz, Monika Drożyńska, Zuza Golińska, Elżbieta Jabłońska, Zofia Kiciński, Karolina Mełnicka oraz Magdalena Starska. Wystawie towarzyszy program edukacyjny, a zwiedzający mogą korzystać z dostępnych w galerii zeszytów ćwiczeń, które służą jako przewodnik po wystawie. Za koncepcję kuratorską odpowiadają Anna Szary i Agata Sztorc.”
Wchodząc do galerii wita nas chłód, ale jedynie jeśli chodzi o wnętrze. Wielka sala, którą zapewne trudno ogrzać, ale mój przedszkolak niezrażony wkroczył dalej, a właściwie wbiegł jakby nie odczuł różnicy temperatur.
  Minimalistyczne wnętrz, a mimo to przyciąga swoją różnorodnością. Zwiedzanie przypominało bardziej wielką przygodę. Karol podekscytowany biegał po sali i na nikim nie robiło to wrażenia. Każdy element wystawy dzieci mogą dotknąć i z zamkniętymi oczami spróbować zobaczyć ją w inny sposób.

Na ścianie znajdowało się płótno z ręcznie namalowanymi elementami, dodatkowo przyszytymi fragmentami. Karol jak zahipnotyzowany doszukiwał się na nim różnych elementów. Zabawa na spostrzegawczość dla małych i dużych.
Tuż obok znajdował się podwieszany materiał, który kształtem przypominał Kroplę (autorka Magdalena Starska). W rzeczywistości to wspaniała kryjówka. Kiedy Karol odpoczywał, ja udałam się w stronę pracy Kamuflaż (autor Zofia Kiciński). Miejsce hipnotyzuje formą i chwilami miałam wrażenie, że wzrok płata mi figle. Na samym środku leży …no właśnie Zebrany na podpałkę chrust zaczyna kiełkować ( autor Basia Bańda i Tomasz Relewicz). Chrust znany jest jako coś czego używamy jako podpałki, jednak autorzy skłaniają nas do refleksji co się stanie, gdy ocaleje? Wypuści pędy i tajemnicze odnogi, a może zacznie żyć swoim życiem. Karol miał wiele teorii, skąd wzięły się pąki i futro 🙂Na początku nie zwróciliśmy uwagi na bryłę, jednak za namową weszliśmy do środka i zobaczyliśmy ciemność. Wyjdź z cienia (autor Karolina Mełnicka) stworzyła niepowtarzalną możliwość zapanować nad ciemnością, za pomocą własnego głosu. Karol został poproszony by powiedzieć coś i nagle światło zaczęło błyskać, a naszym oczom ukazał się napis.Na koniec zdradzę Wam, że w całej sali są rozstawione tajemnicze pudełka 85dB to instalacja dźwiękowa. Kilkusekundowe nagrania tworzyły coś co budowało atmosferę i wprowadzało wyjątkowy klimat. Szukanie i nasłuchiwanie to coś co sprawia radość w każdym wieku. Na stronie galerii czytamy: „Wystawie towarzyszy edukacyjny program dla grup zorganizowanych oraz dla indywidualnych zwiedzających. Na miejscu są również dostępne zeszyty ćwiczeń, które służą jako przewodnik po wystawie„- nam niestety nie udało się ich dostać mają pojawić się później.
Chcecie poznać więcej szczegółów i posłuchać o ekspozycji już w tą sobotę 6.05.2017 o godz. 12.00 Kuratorskie oprowadzanie:  (Więcej)

Podsumowując: Wystawa przedstawia wiele wspaniałych prac, które pozwoliły nam spędzić wyjątkowo czas. Pokazuje, że sztuka jest dla każdego, bez względu na wiek. Wystarczy ją odpowiednio przedstawić.

Miejsce: Galeria Labirynt (Lublin, ul. Popiełuszki 5)
Wystawa czynna do 8.06.2017 (wt.-niedz., godz. 12.00-19.00)
Wstęp wolny

3 thoughts on “Zamknij oczy! – wystawa dla dzieci

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.